Arama
Yeni Ekle
  • Kaydettiğiniz bir şey yok.

Kaydettiklerin : 0 firma

Giriş/Kayıt

Pelitözü Göleti

pelitozu goleti

Pelitözü Göleti. Bilecik’te yer alan ve adını sınırları içerisindeki Pelitözü Mahallesinden alan Pelitözü Göleti, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1980’li yıllarda sulama amaçlı olarak oluşturulmuştur.

Pelitözü Göleti Nerede?

Pelitözü Göleti Bilecik il merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta ve Pelitözü Mahallesinın yakında 40°09’37.6″N 29°56’32.4″E koordinatlarında yer  almaktadır. Pelitözü Göletinin su ile dolu olan çevresi yaklaşık olarak 2 km’dir. 22 metre derinliğindeki gölette sportif balıkçılık yapılabilmektedir.  Göletteki su seviyesi bölgedeki yağış miktarına göre,  yaz aylarında düşmekte, kış aylarında ise artmaktadır. 213 hektar alana sahip göletin deniz seviyesine göre yüksekliği 660 m’dir.

Pelitözü Göleti İl Merkezine yakınlığı sebebiyle tercih edilmektedir

Pelitözü Göleti Bilecik il merkezine yakınlığı dolayısıyla hafta içi ve hafta sonları vatandaşlar tarafından sıkça tercih edilen, vakit geçilen piknik, mesire alanlarının başında yer almaktadır.

Pelitözü Göletinde Düzenleme Çalışmaları

Pelitözü Gölpark Bilecik İl Özel İdaresince 2010 yılında düzenlemeye başlandı. İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje ile  BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) desteği alarak giriş-çıkış kapıları, kamelyalar, yüzen ada, çeşmeler, piknik masaları, çocuk oyun parkı, çevre aydınlatmaları, su fıskiyesi, tarihi ve sanatsal objeler gibi çalışmalar yapıldı. Yine ileri tarihlerde BEBKA destekli olmak üzere turizm tanıtım binası ve kamp karavan alanı, yürüyüş yolları gibi çalışmalar gerçekleştirildi.

Bilecik Belediyesi tarafından amfi tiyatro yapılması için yapılan başvuru neticesinde İl Genel Meclisinin 07.09. 2012 tarihli kararı ile bazı parseller Bilecik Belediyesine tahsis edilmiştir. Ardından Pelitözü Gölpark’ta İl Özel İdaresine ait parsellerin tamamı İl Genel Meclisinin 27.11.2014 tarihli kararı ile Bilecik Belediyesine tahsis edilmiş, bu tahsis kararı da 01.07.2020 tarihinde İl Genel Meclisince iptal edilerek, bahse konu parseller yeniden 16.03.2021 tarihli tutanaklarla İl Özel İdaresine tekrar devredildi.

Bilecik Valiliği, İl Özel İdaresi ve Bilecik Belediyesinin farklı dönemlerdeki çalışmalarıyla gölet çevresi düzenlenmiş, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılmış, piknik alanları oluşturulmuştur. Göletin çevresinde 2.150 metre yürüyüş ve bisiklet yolu bulunmaktadır. Yapılan düzenleme çalışmaları ile gölet çevresindeki alan Gölpark adını almıştır. Ayrıca gölet çevresinde farklı noktalarda kafe, çadır, restoranlar, lunapark, amfi tiyatro ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine ait 11 odası bulunan misafirhane (Sosyal Tesis) bulunmaktadır.

Pelitözü Göletine 2 farklı rotadan giriş yapılabilmektedir. İlk rotada Pelitözü Mahallesinin içerisinden geçerek gölete ulaşılabilirken, diğer rotada ise Çakırpınar köyü tarafı kullanılmaktadır. Bilecik Yenişehir yolu üzerinde yer alan Pelitözü Mahallesinden giriş yapıldığında, gölete ulaşabilmek için, halı saha ve düğün salonlarının da yer aldığı güzergah kullanılmaktadır.

Önceki Yazı
Albert Kahn Koleksiyonunda Bilecik

Yorum Ekleyin

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.