Arama
Yeni Ekle
  • Kaydettiğiniz bir şey yok.

Kaydettiklerin : 0 firma

Giriş/Kayıt
bilecik-ertugrul-gazi-turbesi

Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi Söğüt ilçesinde yer almaktadır. Bilecik Merkezinden Söğüt ilçesine uzaklık 30 kilometredir. Otomobil ile Bilecik- Söğüt arası 30 dakika sürmektedir.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Osmanlı Beyliğinin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin Türbesi Söğüt ilçe girişinde sol tarafta yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu altıgen planlı türbenin 5. Osmanlı Padişahı I. Mehmed veya Çelebi Mehmed tarafından yaptırıldığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Kubbesi kurşunla kaplı türbenin beden duvarları bir sıra taş, iki sıra tuğladan ve taşlar arası dikey konumda derzli olarak yapılmış olup saçak silmeleri düz mekanı örtmektedir. Yunan işgalinde düşman askerlerinin kaçarken Ertuğrul Gazi Türbesini tahrip ettikleri, mezarını parçalayıp kurşunladıkları bilinmektedir. Hatta türbe ziyaretçileri duvar ve pencerelerindeki kurşun izlerini bugün dahi görebilmektedir.

Ertuğrul Gazi’nin türbesinin hemen dışında eşi Halime Hatun ile oğlu Savcı Bey’in , Osman Gazi’nin makam mezarının yanı sıra kardeşi Dündar Bey’in kan kardeşi Akçakoca’nın silah arkadaşları olan Konur Alp, Karamürsel, Abdurrahman Gazi, Hasan Alp, Saltuk Alp, silah öğreticisi Kaplan Çavuş, Osman Gazi’nin silah arkadaşlarından Aktimur Bey, Çoban Mirza Bey, Hamit Bey, Emir Ali, Aykut Alp, Gündüz Bey, Aydoğdu Bey, Pazarlı Bey, Yorgan Ata ve Akbıyık Bey’in mezarları bulunmaktadır.

III. Mustafa tarafından 1737’de restore ettirilen türbe, II. Abdülhamid zamanında onarım görmüş bu onarımlarda girişe iki adet çeşme eklenmiştir. Türbenin Abdülhamit döneminde tamir edildiğini çeşmenin kitabesi göstermektedir. İkinci kitabe ise türbenin kapısı üzerinde yer alır. Türbenin etrafındaki evlerin daha iyi bir biçimde yeniden inşası için 1905 yılında istimlak çalışmaları yapılmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesinde Saygı Nöbeti

2017 yılından bu yana Bilecik Valiliği, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı iş birliğiyle hazırlanan proje kapsamında, ”Türk kültürünün yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması, ecdada saygı, samimiyet, örf, adet ve geleneklerin yaşatılması” amacıyla , Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Merkezi Komutanlığındaki 9’u uzman çavuş, 4’ü erbaş ve er olmak üzere 13 asker tarafından yılın 365 günü türbe girişinde dönüşümlü olarak saygı nöbeti tutmaktadır. Türbeyi ziyaret eden vatandaşlar saygı nöbeti tutan alp kıyafetli askerlere ve özellikle nöbet değişimine ilgi göstermektedir.
Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri
7-8-9 Eylük tarihlerinde her yıl Karakeçililerin, Orta Asyalı göçebe kıyafetleriyle Söğüt’e gelmesi, beyitler okuyarak at üstünde geçit töreni yapması ve kutlamaların yer aldığı Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri türbenin hemen yakınındaki alanda yapılmaktadır.

Koordinatlar 40° 01’30.32” kuzey – 30° 10’44.65” doğu.

Önceki Yazı
Bilecik, Osmanlının Doğduğu Topraklar
bilecikte-tarihi-yerler-HAGİOS GEORGİOS RUM-ORTODOKS KİLİSESİ Sonraki Yazı
Bilecik’te Tarihi Yerler

Yorum Ekleyin

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.